A A A K K K
для людей із порушенням зору
Сурсько-Литовська громада
Дніпропетровська область, Дніпровський район

Позитивна практика позбавлення батьківських прав

До Слобожанського бюро правової допомоги звернулася жителька смт. Слобожанське, яка зареєструвала шлюб з громадянином Єгипту. Від цього шлюбу народилась дитина. Однак, після одруження поведінка чоловіка стала дуже агресивною по відношенню до жінки та малолітнього сина, що стало причиною розірвання шлюбу. З її слів, чоловік вчиняв гучні  лайки, неодноразово підіймав на неї руку, ображав, вів себе неадекватно. Свідком цих ситуацій був малолітній син, а також сусіди по будинку. При спілкуванні з сином поведінка чоловіка теж була неадекватною, він постійно  підвищував голос, кричав, в результаті чого дитина постійно плакала та була дуже знервованою, в результаті чого був зроблений медичний висновок, з якого вбачається, що дитина отримала неврологічне захворювання, та встановлено, що це є наслідком спілкування з рідним батьком. Такого ж висновку дійшли і спеціалісти Служби у справах дітей. Бажанням заявниці стало отримання якісної консультації з цього приводу, з метою подальшого позбавлення колишнього чоловіка батьківських прав та зняття його з місця реєстрації у будинку.

Спеціалісти Бюро прийняли від клієнтки заяву про надання безоплатної вторинної правової допомоги, а також всі необхідні документи, що підтверджують її належність до категорії осіб, які мають право на таку допомогу.

В процесі підготовки позовної заяви правники встановили, що підстав для позбавлення відповідача батьківських прав декілька. Взагалі, спосіб його життя є антисоціальним. Він зловживає наркотичними засобами, за що був засуджений судом Емірат Абу-Дабі за зловживання, зберігання  і незаконний обіг наркотичних засобів і психотропних речовин. Схильний до агресії, погрожував жінці та дитині фізичною розправою, постійно з’являвся до сім’ї в стані алкогольного та наркотичного сп’яніння та продовжував вчиняти лайки, що підтверджено матеріалами Дніпровського районного відділення поліції ДВ ГУНП в Дніпропетровській області. Крім того, відповідач взагалі не приймав участі в утриманні дитини.

З урахуванням наведених юристами Слобожанського бюро доводів, на підставі поданих документальних доказів, судом прийняте рішення про позбавлення відповідача батьківських прав відносно його малолітньої дитини, а рішенням цього ж суду в іншому провадженні ухвалено зняти його з місця реєстрації у будинку де проживає дитина з матір’ю.

Останнім часом у Дніпровському районі почастішали випадки, коли родичі вимушені позбавляти батьківських прав матір чи батька дитини, а в деяких випадках і їх обох. Це пов’язано перш за все з низьким рівнем соціальної відповідальності осіб, які взяли на себе сміливість народити дитину, але не спроможні її виховувати та забезпечити належний життєвий рівень не тільки дитині, а й навіть собі. І цей випадок непоодинокий, спеціалістам Слобожанського бюро доводиться стикатися з питаннями такого роду досить часто, що стало основою для напрацювання власної судової практики. Важливим чинником у роботі з такими клієнтами є саме індивідуальний психологічний підхід до кожного, адже головну роль тут грає довіра до правозахисника, який вестиме справу відносно дитини. Доводиться мати справу не тільки з сухими юридичними нормами, як наприклад при розгляді справ з договірних або інших майнових відносин, а й розкривати сторінки особистого життя людини, вдаючись в подробиці. Для родичів це завжди стрес, а тому ведення справи такого роду вони можуть довірити не кожному юристу.

   Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Підставами позбавлення батьківських прав є негативні дії або бездіяльність щодо дитини, але застосовуються вони тільки у разі їх повного доведення, адже це є кардинальною, крайньою дією, а справи такого роду відносяться до розряду непростих. Батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Позбавлення особи батьківських прав викличе цілий ряд юридичних наслідків. Особа, позбавлена батьківських прав, втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання, але не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. Така особа перестає бути законним представником дитини; втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми; не зможе отримати в майбутньому право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування, а також втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною. Слід зазначити, що позбавляється вона навіть права бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником інших дітей.

Для попередження подібних ситуацій слід підвищувати рівень соціальної відповідальності населення. Ключову роль у цьому грають життєві інстинкти, завдяки яким проявляються почуття батьківської любові та турботи. Нехтування батьківськими обов'язками може в подальшому призвести до негативних наслідків у житті дитини як з моральної, так і з правової точки зору.

Якщо вам потрібна правова інформація та консультація або якщо ваші права порушені, звертайтеся до Слобожанського бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: Дніпровський район, смт. Слобожанське, вул. В.Сухомлинського, 42, тел. (050) 624-50-19, (068) 259-20-17.

Перший дніпровський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює за адресою: м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52, тел.(056) 742-82-32, (099) 232-77-89.

Всеукраїнська гаряча телефонна лінія – 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно з мобільних і стаціонарних телефонів у межах України).

 

Автор: Начальник Слобожанського бюро правової допомоги                                                   Владислав Колесников.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь